NA LCS Spring Split Week 1

Posted on at 2:49 PM by Aznbeat
[Day 3 standings added]

The NA LCS returns as we kick off week one of the 2017 Spring Split!
Continue reading for a (spoiler free) look at team info, schedules, and VODs once they become available!

( Please be aware that this post WILL BE UPDATED as the action continues throughout the week. VODs and any other pertinent info will be posted once available! )


Table of Contents


2017 NA LCS Spring Week 1


The 2017 NA LCS Spring Split features North America's top ten teams - Team Solomid, FlyQuest, Echo Fox, Cloud9, Team Envy, Team Liquid, Team Dignitas, Phoenix1, Counter Logic Gaming, and Immortals - playing against each other for championship points and a chance to represent their region at the 2017 World Championship!

Be sure to read up on the 2017 LCS Spring Split Scheduling and Rules! Catch up on the full NA LCS rules here or browse the 2017 season changes article here. As previously announced for all Riot run leagues, NA LCS is moving up to a 10 ban system.
LCS Spring Split Week 1 will be played on patch 7.1!


Team Rosters:

We've had quite a few roster swaps heading into the 2017 NA LCS Spring split, here's a refresher on  the current team rosters as we head into Week 1:

Top - Darshan
Jungle - Xmithie
Mid - Huhi
ADC - Stixxay
Support - aphromoo

Top - Hauntzer
Jungle - Svenskeren
Mid - Bjergsen
ADC - WildTurtle
Support - Biofrost

Top - Balls
Jungle - Moon
Mid - Hai
ADC - Altec
Support - LemonNation

Top - Seraph
Jungle - Lira
Mid - Ninja
ADC - Apollo
Support - Hakuho`

Top - Zig
Jungle - Inori
Mid - Ryu
ADC - Arrow
Support - Adrian

Top - Ssumday
Jungle - Chaser
Mid - Keane
ADC - LOD
Support - Xspecial

Top - Flame
Jungle - Dardoch
Mid - Pobelter
ADC - Cody Sun
Support - Olleh

Top - Impact
Jungle - Contractz
Mid - Jensen
ADC - Sneaky
Support - Smoothie

Top - Lourlo
Jungle - Reignover
Mid - Goldenglue
ADC - Piglet
Support - Matt

Top - Looper
Jungle - Akaadian
Mid - Froggen
ADC - Keith
Support - Gate

Stream:


Schedule:


Day 1 - January 20th - Beginning at 3:00 PM PST // 0:00 CET


Team Solomid vs. Cloud9
3:00 PM PST // 0:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Echo Fox vs. Phoenix1
6:00 PM PST // 3:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Day 2 - January 21st - Beginning at 12:00 PM PST // 20:00 CET


Counter Logic Gaming  vs. Team Liquid 
12:00 PM PST // 20:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Team Envy vs. FlyQuest
12:00 PM PST // 20:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Echo Fox vs. Immortals
3:00 PM PST // 23:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Team Dignitas vs. Phoenix1
3:00 PM PST // 23:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

[Standing after Day 2]

Day 3 - January 22nd - Beginning at 12:00 PM PST // 20:00 CET


TSM vs. Immortals 
12:00 PM PST // 20:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Team Envy vs. Counter Logic Gaming 
12:00 PM PST // 20:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Team Dignitas vs. Cloud9
3:00 PM PST // 23:00 CET 
[VOD 1 / 2 / 3 ]

[Results]

Team Liquid vs. FlyQuest 
3:00 PM PST // 23:00 CET 


No comments

Post a Comment